Lieky a výživové doplnky, ktorých úlohou je udržiavať balans medzi počtom pozitívnych a negatívnych baktérií v žalúdočnej mikroflóre, sa nazývajú probiotiká. Pri vzniku disharmónie medzi týmito dvoma druhmi baktérií, žijúcich v ľudskom žalúdku, nastávajú nepríjemnosti vo forme bolestí, zažívacích a tráviacich problémov, hnačiek, zápchy a iných symptómov. Vyriešiť dokážu však aj iné neduhy, ktoré súvisia s vyrovnaným množstvom dobrých a zlých mikroorganizmov, nachádzajúcich sa v tráviacej sústave. Väčšinou ich lekári odporúčajú brať po chorobe, hlavne v tom prípade, keď ste počas nej užívali antibiotiká, ktoré vám vedia poriadne rozhádzať stav vo vašom tráviacom trakte. Pokojne si ich však môžete dať, aj ak ste zjedli niečo čo vám nesadlo a ťaží vás to na žalúdku. Podľa toho pre akú skupinu ľudí a na aký problém sú určené, sa delia na klasické probiotiká, probiotiká pre ženy, probiotiká pre ľudí s alergiami a intoleranciami na laktózu alebo lepok, či probiotiká pre deti.
Pre tých najmenších sa probiotiká užívajú často už v prvých mesiacoch ich života, pretože malé bábätká majú veľmi háklivé brušká. Dokonca ich žalúdok môže ovplyvniť aj strava matky počas tehotenstva, preto je dôležité sa v priebehu celého tehotenstva snažiť stravovať vyvážene a dbať na potraviny, ktoré jete.
To, že vaše dieťa má problémy s nerovnováhou probiotík si viete všimnúť vďaka príznakom, ktorými sú hnačka, kolika, ekzémy, vyrážky alebo zápcha. Na lepšie užívanie probiotík sa pre novorodencov vyrábajú v tekutom skupenstve a podávajú sa potom ako kvapky. Pre väčšie deti sa robia v cukríkovej forme, ktorú môžu rozhrýzť alebo cmúľať, prípadne ak nemajú problém s prehĺtaním, vyrábajú sa aj klasické tablety a kapsule na zapíjanie vodou. Významné je dopĺňať stravu o probiotiká hlavne pri bábätkách, ktoré sa narodili príliš skoro alebo deťom, ktoré neboli kŕmené materským mliekom, pretože mávajú dráždivé trávenie. Deti môžu užívať probiotiká aj, ak im chcete zvýšiť a zlepšiť imunitný systém, ale o podrobnostiach dávkovania v akomkoľvek prípade, by ste sa mali poradiť s detským lekárom.